Rynek Zygmunta Augusta

rynek-augusta-augustow rynek-augusta-augustow

Rynek Zygmunta Augusta w Augustowie to jedno z najważniejszych miejsc historycznych i kulturalnych w mieście. Zaprojektowany w 1550 roku przez królewskiego architekta Joba Praetfuessa, pełnił niegdyś funkcję centralnego punktu miejskiego życia. Otoczony jest eklektycznymi kamieniczkami, które głównie pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, nadając miejscu niepowtarzalny urok i atmosferę minionych epok.

Jedną z najstarszych kamienic jest budynek pod numerem 28, wzniesiony w 1801 roku. To miejsce ma szczególne znaczenie historyczne, ponieważ w grudniu 1812 roku zatrzymał się tam Napoleon Bonaparte, wracając z nieudanej inwazji na Rosję. Kamieniczki wokół rynku kryją w sobie wiele interesujących historii – na przykład budynek pod numerem 3, który od 1945 roku nieprzerwanie służy jako siedziba poczty, oraz kamieniczka pod numerem 9, gdzie mieści się Miejski Dom Kultury. Przed II wojną światową znajdowało się tu Towarzystwo Wioślarskie, a po 1956 roku Klub Powiatowego Domu Kultury.

Ciekawostką jest również kamieniczka pod numerem 4, gdzie od 1985 roku funkcjonuje prawosławna cerkiew parafialna pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Wnętrze świątyni jest skromne, ale zawiera charakterystyczny dla cerkwi ikonostas, który przyciąga uwagę odwiedzających.

Park i wydarzenia kulturalne na Rynku Zygmunta Augusta

W samym sercu rynku znajduje się park, założony w 1847 roku, który dawniej nosił nazwę Ogrodu Saskiego. Przez wiele lat był to ulubione miejsce spotkań mieszkańców, gdzie organizowano festyny i koncerty orkiestr dętych. Obecnie odbywają się tam liczne imprezy kulturalne, targi staroci, a także oficjalne uroczystości związane ze świętami państwowymi.

FOT.: http://www.www.augustow.pl/